AKG C 1000 S AKG C 1000 S
Producent: AKG
Cena: 490,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG C 411 L AKG C 411 L
Producent: AKG
Cena: 550,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG C 5 AKG C 5
Producent: AKG
Cena: 800,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG C 516 ML AKG C 516 ML
Producent: AKG
Cena: 740,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG C 518 M AKG C 518 M
Producent: AKG
Cena: 1 020,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG C 519 M AKG C 519 M
Producent: AKG
Cena: 1 000,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG C 520 AKG C 520
Producent: AKG
Cena: 970,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG C 555 L AKG C 555 L
Producent: AKG
Cena: 560,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG D 112 mk II AKG D 112 mk II
Producent: AKG
Cena: 570,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG D 5 S AKG D 5 S
Producent: AKG
Cena: 400,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG D 7 S AKG D 7 S
Producent: AKG
Cena: 880,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKG D 770 AKG D 770
Producent: AKG
Cena: 340,00 zł
szt.
zobacz więcej

Mikrofony

Mikrofon, to inaczej przetwornik elektroakustyczny, który służy do przetwarzania fal dźwiękowych na zmienny prąd elektryczny. Samo słowo mikrofon pojawiło się w słownikach pod koniec XVII wieku, oznaczając tzw. instrument zwiększający głośność dźwięku, czyli inaczej trąbkę przystawioną do ucha. Pierwszy mikrofon skonstruowano w 1827 roku. Wynalazł go Charlses Wheatstone. Jednak pierwsze mikrofony, tzw mikrofony kwasowe, które pojawiły się w latach 70 XIX wieku za sprawą Graya I Bella, wykorzystane zostały w początkach telefonii.

Rodzaje mikrofonów

Ze względu na zastosowany typ przetwornika elektroakustycznego, mikrofony możemy podzielić na:
Mikrofon kwasowy – W latach 70 XIX wieku za sprawą Graya i Bella pojawiły się pierwsze mikrofony kwasowe, w których połączona z membraną iglica porusza się w rozcieńczonym kwasie. Wykorzystywane one były wówczas w raczkującej telefonii.
Mikrofon stykowy (węglowy) – mikrofony węglowe opracowane zostały przez Thomasa Edisona, jako rozwinięcie mikrofonu kwasowego, w którym kwas zastąpiony został granulkami węgla, zmieniającymi swą rezystancję pod wpływem ciśnienia wywieranego przez membranę na granulat. Mikrofony te stosowano głównie w telefonach.
Mikrofon piezoelektryczny – pod względem elektrycznym mikrofony te są kondensatorami. Przetwarzają one sygnał akustyczny w sygnał napięciowy. Są wrażliwe na wilgoć i zmiany temperatury, gdyż zbyt wysoka temperatura powoduje zmiany w ich działaniu. Szeroko są stosowane jako mikrofony, a ściślej – przetworniki, w instrumentach akustycznych, bardzo dobrze odtwarzają wysokie tony i są też stosowane jako czujniki ultradźwięków.
Mikrofon dynamiczny (magnetoelektryczny) – drgania powietrza wytwarzane przez fale dźwiękowe poruszają cienką elastyczną membranę i połączoną z nią cewkę umieszczoną w silnym polu magnetycznym wytwarzanym przez magnes. W wyniku tego generowane jest napięcie na zaciskach cewki – siła elektrodynamiczna, czyli drgania umieszczonej pomiędzy biegunami magnesu cewki, wzbudzają w niej prąd elektryczny o częstotliwości odpowiadającej częstości drgań fal dźwiękowych. Zaleta tej konstrukcji to prostota i brak konieczności zewnętrznego zasilania. Aby uzyskać wyższe napięcie na wyjściu mikrofonu, należy stosować cewkę o większej ilości zwojów. Przykładem mikrofonu magnetoelektrycznego jest monofoniczny MDU VII, produkowany w latach 60 – tych i 70 – tych przez firmę Tonsil.
Mikrofon pojemnościowy (elektrostatyczny) – mikrofon ten składa się z dwóch elektrod podłączonych do źródła napięcia stałego. Jedna z elektrod jest nieruchoma, natomiast drugą stanowi membrana wystawiona na działanie fal dźwiękowych, które wprawiają ją w drgania. Elektrody mikrofonu pełnią rolę okładek kondensatora. Charakterystyczną cechą tych mikrofonów jest mała masa układu drgającego, w formie membrany wykonanej z cienkiej folii.
Mikrofon laserowy – wiązka lasera, odbijając się od drgającej powierzchni, pada na element światłoczuły odbiornika. Wysokość sygnału jest zależna od miejsca padania wiązki odbitej na elemencie światłoczułym.
Mikrofon światłowodowy – wiązka światła przez pierwszy światłowód po odbiciu od środka membrany pada na początek drugiego światłowodu. Drgania membrany powodują zmiany natężenia światła, które następnie zostaną zamienione na sygnał elektryczny. Ze względu na małą masę membrany, która może być wykonana z cienkiej folii metalowej, charakterystyka częstotliwościowa takiego przetwornika jest podobna do mikrofonu pojemnościowego.

Mikrofony, ELPA salon muzyczny Bielsko – Biała, oferta sprzedaży

W swojej ofercie sprzedaży sklep muzyczny ELPA Bielsko – Biała posiada mikrofony dynamiczne jak i pojemnościowe, takich firm, jak: AKG, DPA, MXL, Marshall Electronics, Rode, Shure. Serdecznie zapraszamy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl