Filtruj
Producent
Cena
  • od
    do

Instrumenty dęte blaszane

Instrumenty dęte to pojęcie bardzo obszerne, a co za tym idzie wyróżnić możemy wiele rodzajów takich instrumentów. Zazwyczaj większość z nas kojarzy typowe instrumenty orkiestrowe takie jak klarnet, trąbka, saksofon czy flet. Instrumenty te są dość popularne szczególnie dzięki światowej klasie muzykom, ale również idealnie sprawdzają się dla osób, które dopiero zaczynają swoją naukę grania.

Instrumenty dęte – działanie

Instrumenty dęte blaszane, to instrumenty, których ustnik, a także w większości przypadków cały instrument wykonany jest z metalu. Ustnik posiada kielichowaty kształt o przekroju stożkowym. Cechą tych instrumentów jest brak stroika, którego rolę przejmują usta osoby grającej podczas przyciskania ich do ustnika. Do grupy instrumentów dętych blaszanych możemy zaliczyć, trąbkę, trąbkę sygnałową, róg, puzon, tubę, sakshotn, kornet, suzafon oraz helikon. Instrumenty dęte potrafią bezpośrednio wprawić powietrze w drgania, przez co często nazywane są aerofonami. Można stwierdzić pewną zależność, im dłuższy instrument dęty, tym niższe dźwięki potrafi z siebie wydobyć. Jeśli zależy nam na wyższych dźwiękach, możemy je wydobyć za pomocą skracania długości rury instrumentu. Możemy to osiągnąć za pomocą różnych metod, wszystko zależne jest od rodzaju instrumentu.

Podział – Instrumenty dęte blaszane i instrumenty dęte drewniane

Instrumenty dęte dzielimy na dęte blaszane i dęte drewniane. Ważnym rozróżnieniem w tym wypadku jest materiał, z którego wykonany jest ustnik lub stroik naszego urządzenia. Warto pamiętać, że nawet jeśli nasz instrument wykonany jest z metalu, ale jego stroik jest drewniany, zaliczamy go do instrumentów dętych drewnianych. W przypadku instrumentów dętych blaszanych zamiast drewnianego stroika wykorzystany jest metalowy ustnik. Sklep muzyczny Elpa, serdecznie zapraszamy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl