Filtruj
Producent
Cena
 • od
  do

Blaszane instrumenty dęte

Jupiter JBR 700 S Jupiter JBR 700 S
Producent: Jupiter
Cena:

5 890,00 zł

szt.
zobacz więcej

Instrumenty dęte – co do nich zaliczamy?

Kategoria instrumentów dętych to pojęcie niezwykle szerokie i obejmujące wiele różnych rodzajów instrumentów muzycznych. Większość ludzi rozpoznaje typowe instrumenty dęte – są to m.in.:

 • saksofony,
 • alty,
 • flety,
 • barytony,
 • puzony,
 • suzafony,
 • klarnety,
 • trąbki,
 • tuby.

Przy czym wymienione powyżej instrumenty dęte to tylko niewielka ich część. Warto zauważyć, że o ile z jednej strony na popularność tej grupy instrumentów muzycznych wpływa ich wykorzystywanie przez światowej klasy muzyków, o tyle z drugiej nauka gry może być wbrew pozorom dość prosta. Nic zatem dziwnego, że instrumenty dęte to bardzo dobre rozwiązanie również dla tych miłośników muzyki, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w edukacji muzycznej.

Podział – instrumenty dęte blaszane i instrumenty dęte drewniane

Zgodnie z najbardziej ogólnym podziałem instrumentów dętych, wyróżniamy dęte instrumenty blaszane i drewniane. Co ciekawe, dość rozpowszechnione jest przekonanie, że o tym, do której grupy należy dany instrument dęty, decyduje materiał, z którego go wykonano. Tymczasem jest to błędne myślenie. Tym, co decyduje o przynależności instrumentu do danej grupy, jest rodzaj stroika (lub ustnika). Dlatego też do instrumentów dętych blaszanych zaliczymy wszystkie instrumenty dęte wykonane z drewna, w których wydobycie dźwięku jest możliwe dzięki metalowemu ustnikowi.

Instrumenty dęte – w jaki sposób działają?

Mechanizm powstawania dźwięku w instrumentach dętych jest podobny, aczkolwiek występują pewne różnice między grupą instrumentów drewnianych i blaszanych. Niezależnie od rodzaju instrumentów dętych dźwięk w nich powstaje najczęściej w wyniku wywołania drgania powietrza (dlatego też określa się też mianem aerofonów). W przypadku instrumentów dętych działa ogólna zasada – im dłuższy jest dany instrument, tym niższy jest wydobywany dźwięk. I odwrotnie: wyższe dźwięki są możliwe do osiągnięcia dzięki krótszej rurze instrumentu. Oczywiście sposób osiągania dźwięków krótszych lub dłuższych zależy od rodzaju używanego instrumentu.

Różnica dotyczy występowania stroika i ustnika. W przypadku instrumentów dętych drewnianych za drganie powietrza jest odpowiedzialny stroik wykonany z drewna. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja odnośnie do instrumentów dętych blaszanych. W tej grupie istotną rolę pełni bowiem wykonany z metalu ustnik, który swoim kształtem przypomina kielich o stożkowym przekroju. Dźwięk w instrumencie dętym blaszanym powstaje w wyniku przyłożenia ust grającego do ustnika (w ten sposób usta niejako przejmują role stroika). Najczęściej spotykane rodzaje instrumentów dętych blaszanych to: suzafony, trąbki (a także trąbki sygnałowe), puzony, tuby, sakshorny, aczkolwiek katalog tych instrumentów jest znacznie szerszy.

Instrumenty dęte blaszane można kupić w naszym sklepie muzycznym Elpa. Asortyment sklepu obejmuje ich najczęściej spotykane rodzaje w przystępnych cenach, tak aby z oferty mogli skorzystać zarówno nowicjusze, jak i profesjonalni muzycy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium