Filtruj
Cena
  • od
    do

Struny do instrumentów smyczkowych

Struny do skrzypiec

Jak wiadomo, struny są źródłem dźwięku i pełnią w instrumentach muzycznych rolę wibratora. Wykorzystuje się je m.in. w instrumentach należących do grupy smyczkowych, w tym w skrzypcach. Z czego w takim razie są one wykonane? Istnieje wiele materiałów, z których można wyprodukować struny, a najpopularniejsze z nich to:

  • włókna naturalne (jedwab),
  • tworzywa sztuczne (np. nylon),
  • metal,
  • spreparowane jelita zwierzęce.

Jaki jest mechanizm działania strun do skrzypiec?

Struny są niezbędne, aby podczas gry na skrzypcach mógł powstać dźwięk. Jest on wydobywany w wyniku ich drgania i w związku z tym wytwarzania fal o różnej długości. W efekcie dzięki zmianom długości struny (tego dokounuje się poprzez przyciskanie strun palcem) możliwa jest zmiana częstotliwości wibracji. Skrzypce są standardowo wyposażone w cztery struny oparte na mostku, które stroi się do dźwięków: G, D, A, E (w ten sposób nazywa się poszczególne struny).

Jakie struny do skrzypiec należy wybrać?

Odpowiedni wybór strun jest ważny nie tylko dla profesjonalnych muzyków, ale także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoje przygodą z grą na instrumentach. Dzieje się tak, ponieważ jakość strun wpływa bezpośrednio na rodzaj wydobywanych dźwięków.

W przypadku wyboru strun do skrzypiec należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Warto przy tym pamiętać, żeby niska cena nie była jedynym kryterium wyboru, a podczas podejmowania decyzji powinno się uwzględniać przede wszystkim struny dobrej jakości. Tanie wyroby cechuje zazwyczaj (choć nie zawsze) dłuższy czas adaptacji m.in. do warunków pogodowych oraz niestabilność w trzymaniu odpowiedniego poziomu stroju. Tymczasem rozstrojony instrument zmienia – niekiedy w sposób bardzo znaczący – jakość tworzonych dźwięków, co może prowadzić w przyszłości do popełnienia błędów przez muzyka. W rezultacie niewłaściwego wyboru strojenie skrzypiec może okazać się częstym i uciążliwym obowiązkiem, a przecież tworzenie muzyki powinno być procesem komfortowym i przyjemnym.

Jak widać, odpowiedni dobór strun do skrzypiec jest warunkiem koniecznym do tego, aby nauka gry na instrumencie była owocna i umożliwiła wydobywanie czystych dźwięków. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby ich wybór ten był przemyślany i rozsądny.

Gdzie kupić struny do skrzypiec?

Obecnie na rynku istnieje wiele sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży artykułów muzycznych, w tym strun do skrzypiec. Jednym z nich jest nasz sklep Elpa z siedzibą w samym centrum Bielsko-Białej. Bogaty asortyment obejmuje produkty dostarczane przez takie uznane marki jak m.in. Thomastick czy D’Addario. W sklepie muzycznym Elpa można znaleźć m.in. następujące rodzaje strun: jelitowe, do altówki, do skrzypiec elektrycznych oraz do skrzypiec 4/4.

Dla klientów, którzy nie mogą sobie w danej chwili pozwolić na tak znaczny wydatek, jakim jest zakup dobrej jakości strun do skrzypiec istnieje możliwość zakupu ratalnego, a wysokość i częstotliwość spłacają poszczególnych rata zostanie odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych zamawiającego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium