Drewniane instrumenty dęte

Ellise DSR-300 Ellise DSR-300
Producent: Ellise
Cena:

30,00 zł

szt.
zobacz więcej
Flażolet Generation Flażolet Generation
Producent: Generation
Cena:

40,00 zł

szt.
zobacz więcej
Gibonus FP-12 Gibonus FP-12
Producent: Gibonus
Cena:

210,00 zł

szt.
zobacz więcej
Gibonus FP-15 Gibonus FP-15
Producent: Gibonus
Cena:

290,00 zł

szt.
zobacz więcej
Gibonus FP-18 Gibonus FP-18
Producent: Gibonus
Cena:

450,00 zł

szt.
zobacz więcej
Gibonus FP-22 Gibonus FP-22
Producent: Gibonus
Cena:

680,00 zł

szt.
zobacz więcej
Heritage SR-302 B Heritage SR-302 B
Producent: Heritage
Cena:

28,00 zł

szt.
zobacz więcej
Jupiter JAS 500 Q Jupiter JAS 500 Q
Producent: Jupiter
Cena:

3 590,00 zł

szt.
zobacz więcej
Jupiter JCL 700 DNQ Jupiter JCL 700 DNQ
Producent: Jupiter
Cena:

2 700,00 zł

szt.
zobacz więcej
Meinl DDG1-R Meinl DDG1-R
Producent: Meinl
Cena:

100,00 zł

szt.
zobacz więcej
Mollenhauer Prima Penta 1095 Mollenhauer Prima Penta 1095
Producent: Mollenhauer
Cena:

195,00 zł

szt.
zobacz więcej
Mollenhauer Prima Soprano 1093 Mollenhauer Prima Soprano 1093
Producent: Mollenhauer
Cena:

180,00 zł

szt.
zobacz więcej

Czym są instrumenty dęte?

Instrumenty dęte to bardzo obszerna grupa – w jej skład wchodzi kilkaset różnych instrumentów muzycznych. W powszechnym rozumieniu używane są przede wszystkim przez orkiestry. To jednak tylko częściowo prawdziwa opinia, ponieważ ta kategoria jest znacznie szersza i obejmuje m.in.:

  • klarnety,
  • flety,
  • barytony,
  • alty,
  • suzafony,
  • trąbki,
  • puzony,
  • tuby,
  • saksofony.

Oraz wiele innych. Instrumenty dęte cieszą się dużą popularnością i szacunkiem m.in. z powodu ich używania przez muzyków o światowej renomie. Nie oznacza to oczywiście, że nauka gry na nich jest szczególnie trudna. Wręcz przeciwnie – flet czy klarnet to idealny sposób na rozpoczęcie fascynującej przygody, jaką jest nauka muzyki.

W jaki sposób działają instrumenty dęte?

Wbrew pozorom mechanizm generowania dźwięku w instrumentach dętych nie jest szczególnie skomplikowany. Powstaje on bowiem w wyniku drgań powietrza znajdującego się wewnątrz instrumentu. Takie bezpośrednie wprawienie powietrza w wibracje jest typową cechą instrumentów należących do kategorii aerofonów.

Generalnie istnieje zależność, zgodnie z którą im dłuższy jest dany instrument dęty, tym niższe są wydobywane z niego dźwięki. Dlatego też – jeśli Twoim zamiarem jest uzyskanie wyższych dźwięków – konieczne jest zmniejszenie długości instrumentu, na którym właśnie grasz. Rzecz jasna sposób osiągania wyższych bądź niższych dźwięków jest uzależniony od rodzaju instrumentu.

Jak już wspomniano, instrumenty dęte to bardzo zróżnicowana grupa. Różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją stroika. I tak np. w przypadku instrumentów dętych drewnianych wyróżnia się przede wszystkim te z pojedynczym bądź podwójnym stoikiem, wyposażone w wibrator krawędziowy, saksofony, flety proste i poprzeczne, klarnety.

Blaszane i drewniane instrumenty dęte

Według najbardziej ogólnej klasyfikacji, instrumenty dęte dzieli się na drewniane i blaszane. Warto przy tym zauważyć, że to, do której z powyższych grup zaliczymy dany instrument, zależy nie od materiału, z którego został wykonany, lecz od rodzaju stroika lub ustnika (są to elementy instrumentu, których zadaniem jest wprawienie powietrza w drganie). Dlatego też np. flet wykonany z metalu, lecz posiadający stroik wykonany z tworzywa sztucznego bądź trzciny laskowej, to instrument dęty drewniany. Jakie są najczęściej spotykane instrumenty drewniane? Są to przede wszystkim flety, klarnety i saksofony.

Te oraz wiele innych instrumentów dętych drewnianych można zamówić w sklepie muzycznym ELPA, w którym znajduje się szeroki asortyment obejmujący najpopularniejsze rodzaje, a najtańsze z nich, jak np. flety, można kupić już za kilkadziesiąt złotych. W sklepie Elpa można kupić zarówno coś dla początkujących miłośników muzyki, jak i dla profesjonalistów. Gwarantujemy wysoką jakość oferowanych produktów w połączeniu z atrakcyjnymi cenami i fachową obsługą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium