Filtruj
Cena
  • od
    do
Bestsellery
Blackstar ID:Core Stereo 20
Blackstar ID:Core Stereo 20
590,00 zł
szt.
Electro-Voice ZLX-12P
Electro-Voice ZLX-12P
1 590,00 zł
szt.
Korg B-1 BK
Korg B-1 BK
1 599,00 zł
szt.
Korg PA-300 PL
Korg PA-300 PL
2 499,00 zł
szt.
Marshall DSL-20CR
Marshall DSL-20CR
2 330,00 zł
szt.
Martin DCX1-AE Macassar
Martin DCX1-AE Macassar
3 490,00 zł
szt.
MEDELI A-300
MEDELI A-300
1 020,00 zł
szt.
Roland FP-30
Roland FP-30
2 600,00 zł
szt.
YAMAHA REVSTAR RS-502 SPB
YAMAHA REVSTAR RS-502 SPB
2 490,00 zł
szt.

Stroiki są jedynym elementem drgającym, który wraz z ustami stanowią aparat do wytwarzania dźwięku na przykład na saksofonie czy innym instrumencie dętym. Warto zatem mieć na uwadze, jak ważnym jest wybór odpowiedniego stroika. Może to być długi proces żmudnych poszukiwań i prób zanim znajdziemy ten najbardziej odpowiedni dla nas i naszego instrumentu.

Stroiki – zadanie
Najważniejszym zadaniem stroików jest ich funkcja wentylu powietrza, które otwiera i zamyka ustnik z różnymi szybkościami. To właśnie ta częstotliwość kontroluje wysokość tonu i jest określana przez rozmiar i kształt ustnika, w którym powietrze ma wprawić w drgania stroik. Większa ilość powietrza powoduje, że wibracja będzie wolniejsza, ponieważ w większym stopniu będzie reagował stroik. Natomiast stałe ciśnienie powietrza z przodu stroika jest przetwarzane na serię krótkich strumieni powietrza, gdy przechodzi ono przez czubek ustnika. Stroiki zmieniają częstotliwość wibracji z każdą nową wysokością tonu i wibrują z taką samą częstotliwością co owa wysokość tonu.

Stroiki – rozróżnienie
Stroiki na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, jednak w rzeczywistości są cięte z odmiennych części trzciny, co powoduje różnice w ich profilu. Stroiki saksofonowe oraz klarnetowe są bardzo cienkie, a ich grubość mierzy się w mikrometrach. W niektórych przypadkach nawet niewielka różnica w grubości jest w stanie znacząco zmienić wydobycie dźwięku. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi również na ustnik, im większe jego rozwarcie, tym wygodniejszy będzie dla nas miękki stroiki.

Przemyślany zakup
Widać, zatem jak ważny jest odpowiedni wybór stroików i jak poważna jest jego funkcja w działaniu naszego instrumentu. Warto, zanim podejmiemy decyzję o zakupie stroika, wybrać odpowiednią firmę (na przykład RICO czy Vandoren) oraz jego przeznaczenie. W naszym sklepie dostępne są stroiki do klarnetu, wszystkich rodzajów saksofonu, oboju i fagotu.

Stroiki, instrumenty dęte Drewniane

Rico stroik do klarnetu B "La Voz" Rico stroik do klarnetu B "La Voz"
Producent: Rico
Cena: 8,00 zł
szt.
zobacz więcej
Rico stroik do klarnetu B "RESERVE" Rico stroik do klarnetu B "RESERVE"
Producent: Rico
Cena: 12,00 zł
szt.
zobacz więcej
Rico stroik do klarnetu B "Royal" Rico stroik do klarnetu B "Royal"
Producent: Rico
Cena: 10,00 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl